Telefon kontaktowy  

Tel. 18 441 62 28

Zgłoś awarię   rejon GRÓDEK NAD DUNAJCEM

TEL. 695 230 705

Zgłoś awarię   rejon ROŻNÓW

TEL. 693 128 031

O WODZIE

Szanowni Państwo,

Czasami zdarza się, że woda wypływająca z kranów traci swoją przejrzystość. Ten fakt nie oznacza jednak, że spółka Dunajec przestała produkować zdrową i czystą wodę.

 

Z jakimi problemami możemy mieć najczęściej do czynienia i jakie są ich przyczyny?

Woda wypływająca z kranu jest mętna, ma kolor żółto-rudy. Jego przyczyną jest nadmiar osadu z rur, który przedostał się do wody w wyniku nagłej zmiany intensywności jej przepływu.

Taki efekt nagłego zerwania osadów może powstać w wyniku:

– puszczenia silnego strumienia wody z nie używanej długo instalacji w budynku,

– awarii sieci wodociągowej – i to zarówno w momencie jej powstania jak i po jej zakończeniu,

-wyłączenia odcinka jednego rurociągu, kiedy to staramy się skierować wodę do odbiorcy innym przewodem,

– ponownego uruchomienia naprawionego rurociągu po zakończeniu awarii.

Co to za osady?

Aby woda była zdatna do picia musi zawierać określone ilości minerałów i związków chemicznych. Dlatego jej przesyłanie rurociągami powoduje tworzenie naturalnych osadów, czyli ich tzw. zarastanie.

Możemy wyróżnić dwa rodzaje takich osadów: mineralne – znane jako sole wapnia i magnezu oraz korozyjne – powstające w postaci narostów tlenku żelaza i manganu o zabarwieniu żółto-rudawym. To one oderwane od podłoża zabarwiają na kolor żółty lub rudy wodę w kranie i zwiększają równocześnie jej mętność.

Co można zrobić?

Jeśli woda w kranie jest brudna, to najpierw należy zlokalizować miejsce jej zanieczyszczenia. Należy zajrzeć na naszą stronę internetową (zakładka „aktualności”) lub zadzwonić na numer pogotowia wodno-kanalizacyjnego ( rejon Gródek nad Dunajcem tel. 605 065 771 lub tel. 695 230 705; rejon Rożnów tel. 693 128 031 lub tel. 666 839 268) i zgłosić im problem. Jeśli przyczyną będą prace prowadzone przez Spółkę – otrzymają Państwo informacje o terminie planowanego ich zakończenia.

Co robi Spółka Dunajec?

Zjawiska powstania korozji i osadów nie można uniknąć, dlatego nasze rurociągi są systematycznie płukane. Po usunięciu awarii, zanim naprawiony rurociąg zostanie uruchomiony, jest intensywnie płukany, aby jak najmniej osadów trafiło do kranów. Reagujemy również na rejestrowane przez pogotowie wodno-kanalizacyjne zgłoszenia od mieszkańców, w wyniku których przepłukujemy dodatkowo zgłaszane odcinki sieci.

Woda wypływająca z kranów ma zabarwienie mleczne.

Przyczyną tego zabarwienia jest powietrze, które miesza się z wodą przy mocnym odkręceniu kranu. Jest to zjawisko naturalne i nieszkodliwe. Wystarczy odstawić szklankę na kilka chwil, a woda zrobi się całkowicie przejrzysta.

Chlor w wodzie

Jak zapewnia Spółka, stężenia chloru są codziennie monitorowane. Zawartość chloru w wodzie jest niezbędna aby dodatkowo zabezpieczyć sieć przed wtórnym jej skażeniem spowodowanym np. awarią rurociągu i infiltracją wody z gruntu. Poza pogorszeniem cech związanych ze smakiem i zapachem wody,  zawartość środka dezynfekcyjnego, w tym przypadku chloru, w żaden sposób nie wpływa negatywnie na pozostałe cechy wody, która jest w pełni bezpieczna i zdatna do użytkowania i spożycia. Priorytetem w trakcie dostarczania wody do konsumentów w każdych warunkach, a w szczególności tych, w których sieć jest jeszcze wykonana z materiałów stalowych, jest stuprocentowe bezpieczeństwo pod względem bakteriologicznym.